پت شاپ آنلاین یاسان پت غرب تهران پت شاب تهران پت شاب پونک

فروشگاه یاسان پت شاپ - پت شاپ آنلاین تهران شماره نماس جهت خرید ۰۹۱۹۵۷۴۱۸۴۱
Blog 6

۶ موردی که باعث حساسیت (آلرژی) در حیوانات خانگی شما می شود

نوشته: نوشته دیانا بوکو

آیا می دانستید که حیوان خانگی شما می تواند نسبت به همه چیز از روتختی گرفته تا دیگر حیوانات خانگی حساسیت (آلرژی) داشته باشد؟

متاسفانه، فهمیدن علت حساسیت در سگ یا گربه شما و شناسایی نوع ماده حساسیت زا (آلرژن) فرایند طولانی مدت و سختی محسوب می شود.

عوامل حساسیت زای احتمالی حیوان خانگی شما

در اینجا به شش مورد حساسیت های حیوانات خانگی و چگونگی واکنش نشان دادن سگ یا گربه تان به این عوامل اشاره شده است.

کنه

به گفته دکتر اشلی راسمن، از بیمارستان دامپزشکی اک گلن، حساسیت بخاطر کنه در حیوانات خانگی بسیار معمول است. در حقیقت کنه ها، کپک و گرده گل ها سه عامل حساسیت زایی هستند که حیوانات می توانند درگیر آنها شوند.

براساس نظر دکتر راسمن، با اینکه هر حیوان خانگی می تواند واکنش های حساسیتی متفاوتی با شدت های مختلف نسبت به کنه داشته باشد، بیشتر حیوانات خانگی با آلودگی به کنه حساسیت های پوستی نشان می دهند.

دکتر راسمن می گوید، این حیوانات معمولا دچار خارش، قرمزی و تورم پوست خواهند شد که در نهایت منجر به التهاب پوستی (درماتیت) می شوند.

دکتر تاویس ارندت، معاون بخش دامپزشکی در مرکز حیوانات مید آمریکا بر این باورست که اگر تشک حیوان خود را مرتب نشویید ممکن است حیوانتان نسبت به آن نیز واکنش آلرژیک از خود بروز دهد. تشک، روبالشتی ها، روتختی، موکت و فضای زیر مبلمان یا تخت ها مکان معمول برای وجود کنه ها هستند.

جنس الیاف داخل تشک

بر اساس نظر دکتر کارندت، “برخی الیاف خاص در  داخل تشک حیوانات خانگی باعث بروز واکنش آلرژیک می شود، اما این امکان نیز وجود دارد که وجود کنه باعث واکنش آلرژیک شده باشد.

برخی الیاف کمتر ایجاد آلرژی می نمایند اما بدون توجه به نوع تشکی که برای حیوان خانگیتان استفاده می کنید، بهتر است که آن ها را به طور منظم بشویید تا از شر کنه ها خلاص شده و رختخواب از پوست های مرده و آلودگی ها پاک شود.

به نظر دکتر راسمن اگر این راه حل مفید نبود، باید بررسی کنید که تشک حیوان از پشم، کرک یا از پر، پر شده است زیرا این ها می توانند از عوامل حساسیت زا باشند.

به گفته دکتر گری ریچر، متخصص دامپزشکی ” مواردی را مشاهده کردم که حیوانات خانگی نسبت به برخی الیاف قالیچه یا تشک ها، آلرژی تماسی نشان دادند. ” دکتر ریچر، در درمان حساسیت ها، از ترکیب روش های معالجه مرسوم و جامع نگر استفاده می کند.

به دکتر راسمن می گوید: ” به نظر می رسد که پارچه ها و الیاف ۱۰۰ درصد نخی موجب حساسیت نمی شوند.”

دیگر حیوانات خانگی

طبق نظر دکتر ارندت، حیوان خانگی شما می تواند نسبت به حیوان جدیدی که وارد خانه می شود نیز حساسیت نشان دهند. حیوانات خانگی، همانند انسانها، می توانند نسبت به تکه های پوست (شوره) و موهای دیگر حیوانات حساسیت داشته باشند.

به گفته دکتر ارندت، با اینکه این نوع حساسیت به ندرت روی می دهد. در مواردی که دلیل واضح دیگری برای آن نمی یابید، بهتر است مسئله وجود حساسیت به پوست و موی دیگر حیوانات را هم در نظر داشته باشید.

معمولاً، حیوانات خانگی حساسیت بالینی دارند. نسبت به بیش از یک عامل آلرژن (حساسیت زا) در محیط واکنش نشان می دهند. بنابراین قبل از اینکه نتیجه بگیرید که یک حیوان خانگی دیگر می تواند دلیل اصلی آلرژی باشد، می توانید در مورد علل آلرژی در حیوان خانگی خویش با دامپزشک خویش مشورت نمایید.

عوامل حساسیت زای شیمیایی

دکتر ریچتر می گوید “در خانه، التهابات پوستی (درماتیت) تماسی ممکن است بر اثر بسیاری عوامل بوجود بیایند، که مواد شوینده شیمیایی در صدر جدول است.” برای کاهش مشکلات پوستی تماسی در حیوانات خانگی بهتر است از شوینده ها و ضد عفونی کننده های طبیعی استفاده کنید.

دکتر راسمن می گوید: “علاوه بر شوینده های شیمیایی، باید مراقب شامپو ها، ضد عفونی کننده ها، صابون و اسپری مو به عنوان عوامل آلرژی زا در خانه خویش باشید.

شستن رختخواب و تشک حیوان با برخی پودر ها و صابون های رختشویی ها خود می تواند محرک حساسیت باشد. بنابراین برای شستشوی رختخواب حیوان خویش، از شوینده های ارگانیک و بدون رایحه استفاده کنید.

طبق نظر دکتر ارندت، تشخیص علت التهاب پوستی تماسی (درماتیت) در حیوانات خانگی چندان آسان نیست، چراکه معمولا در خانه ها از طیف وسیعی از محصولات نظافت استفاده می شود.

همچنین یکی دیگر از دلایل مشکلات پوستی سگ ها، خوابیدن آنها در کنار استخر یا شنا کردن آنهاست. به صورتیکه تماس با کلر آب استخر به مرور زمان باعث ایجاد واکنش های آلرژیک  در سگ ها می شود.

گیاهان آپارتمانی

برخی از گیاهان آپارتمانی و داخل حیاط نیز ممکن است باعث ایجاد واکنش های حساسیت زا در حیوانات شوند. طبق نظر دکتر ادرنت، گیاهان آپارتمانی در مرحله گلدهی می توانند در حیوانات ایجاد حساسیت نمایند. این علایم اغلب به صورت فصلی رخ می دهند و به صورت خارش پوست، لیس زدن بیش از حد حیوان، قرمزی پوست، عطسه و تحریک چشم، علایم بروز نماید.

صرف نظر از نوع گیاهان آپارتمانی که نگهداری می کنید، باید بیشتر مراقب باشید خاک گلدان ها کپک نزند، که خود عامل حساسیت در حیوانات خانگی می باشد. بنابراین، سعی کنید که خیلی به گیاه آب نداده و آن را در یک فضای با نور مناسب و تهویه کافی قرار دهید.

دود

دکتر ریچتر می گوید، حیوانات خانگی به خصوص گربه ها به دود حساس هستند زیرا سیستم تنفسی آنها را درگیر می کند. هر نوع دودی، به خصوص دود پخت و پز می تواند مشکل ساز باشد.

حیوانات خانگی که در معرض دود سیگار قرار می گیرند بیشتر دچار حساسیت های پوستی اتوپیک (مانند اگزما) با خارش شدید می گردند. دکتر ارندت می گوید: برخی از حیوانات خانگی با تنفس دود و مواد شیمیایی دچار بیماری آسم و تنگی نفس می شوند.

از دیگر علایم واکنش های آلرژیک به دود سیگار می توان به تنفس کوتاه، سوزش چشم، عطسه، سخت نفس کشیدن را نام برد. اگر حیوان خانگی شما علایم حساسیت (آلرژی) از خود بروز می دهد، سریعاً به دامپزشک مراجعه کنید.

نحوه تعیین علت اصلی آلرژی

اگر فکر می کنید که دوست پشمالوی شما به چیزی در خانه  حساسیت دارد، سعی کنید از استراتژی حذف استفاده کنید. راجع به هر چیز جدیدی در خانه فکر کنید، مانند پودر رختشویی، اسپری خوشبو کننده هوا،  شوینده ها و محصولات ضد عفونی.

اگر اخیرا محصول جدیدی برای خانه خریداری نکرده اید، سعی کنید تمام عوامل حساسیت زای دیگری که به نظرتان میرسد را از حیوان خویش دور کنید. اگر حساسیت حیوان شما کاهش یافت و نتیجه داد. کم کم محصولات را دوباره به چرخه استفاده وارد کنید و نظاره گر علایم حساسیت باشید تا عامل حساسیت را بیابید.

کاهش عوامل آلرژی زا در خانه

دکتر ریچتر می گوید: علاوه بر حذف محصولاتی که باعث آلرژی می شوند، بهترین توصیه یک خانه تکانی حسابی است، کل روتختی و تشک ها را با مواد شوینده ارگانیک بشویید. همچنین برای حذف گرد و خاک و گرده گل ها در هوا، از یک فیلتر HEPA برای دستگاه تهویه مطبوع ((Air Conditioner استفاده کنید.

به طور مرتب با جاروبرقی (با مکنده قوی) خانه را تمیز کرده و سطوح را ضدعفونی نمایید.

دکتر راسمن می گوید: تعویض فیلتر دستگاه تهویه مطبوع و عدم استفاده از پتوهای پشمی در خانه و استفاده از دستگاه تصفیه کننده هوا راهکارهای عملی مناسبی برای کاهش عوامل حساسیت زا محسوب می شوند.

در نهایت، بهتر است در مورد آلرژی حیوانات خانگی خود با دکتر دامپزشک مشورت نمایید تا علل اصلی این مشکل را بیابید. دامپزشک شما برای درمان و حل مشکل حیوان شما می تواند توصیه های مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

 

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید